Pływanie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1988 – 100 m stylem klasycznym mężczyzn
Letnie Igrzyska Olimpijskie 1988 | |||
| |||
Miejsce | Korea Południowa | ||
---|---|---|---|
Termin | 18 września 1988 | ||
Liczba ekip | 46 | ||
Liczba sportowców | 61 | ||
Złoty medal | Adrian Moorhouse | ||
Srebrny medal | Károly Güttler | ||
Brązowy medal | Dmitrij Wołkow |
100 m stylem klasycznym mężczyzn – jedna z konkurencji pływackich, które odbyły się podczas XXIV Igrzysk Olimpijskich w Seulu. Eliminacje miały miejsce 18 września, a finały 19 września 1988 roku.
Mistrzem olimpijskim został Brytyjczyk Adrian Moorhouse, który uzyskał czas 1:02,04. Srebrny medal wywalczył Węgier Károly Güttler (1:02,05), a brązowy reprezentant ZSRR Dmitrij Wołkow (1:02,20).
Rekordy
Przed zawodami rekord świata i rekord olimpijski wyglądały następująco[1]:
Rekord | Zawodnik | Czas | Miejsce | Data |
---|---|---|---|---|
Rekord świata | Steve Lundquist | 1:01,65 | Los Angeles | 29 lipca 1984 |
Rekord olimpijski | Steve Lundquist | 1:01,65 | Los Angeles | 29 lipca 1984 |
Wyniki
Eliminacje
Najszybszych ośmiu zawodników kwalifikuje się do finału A (Q), a kolejnych ośmiu do finału B (q)[2].
Miejsce | Wyścig | Zawodnik | Państwo | Czas | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|
1. | 8 | Adrian Moorhouse | Wielka Brytania | 1:02,19 | Q |
2. | 6 | Victor Davis | Kanada | 1:02,48 | Q |
3. | 8 | Dmitrij Wołkow | ZSRR | 1:02,49 | Q |
4. | 8 | Károly Güttler | Węgry | 1:02,80 | Q |
5. | 7 | Gianni Minervini | Włochy | 1:02,86 | Q |
6. | 8 | Christian Poswiat | NRD | 1:02,99 | Q |
7. | 7 | Richard Schroeder | Stany Zjednoczone | 1:03,05 | Q |
8. | 7 | Ronald Dekker | Holandia | 1:03,08 | QSO |
7 | Tamás Debnár | Węgry | QSO | ||
10. | 6 | Aleksiej Matwiejew | ZSRR | 1:03,25 | q |
11. | 6 | Alexander Mayer | RFN | 1:03,54 | q |
12. | 8 | Mark Warnecke | RFN | 1:03,56 | q |
13. | 8 | Petri Suominen | Finlandia | 1:03,58 | q |
14. | 7 | Hironobu Nagahata | Japonia | 1:04,02 | q |
15. | 6 | Daniel Watters | Stany Zjednoczone | 1:04,04 | q |
16. | 6 | Chen Jianhong | Chiny | 1:04,09 | q |
17. | 6 | James Parrack | Wielka Brytania | 1:04,23 | |
18. | 5 | Kenji Watanabe | Japonia | 1:04,35 | |
19. | 7 | Pablo Restrepo | Kolumbia | 1:04,43 | |
20. | 7 | Raik Hannemann | NRD | 1:04,46 | |
21. | 5 | Pierre-Yves Eberle | Szwajcaria | 1:04,53 | |
22. | 5 | Ian McAdam | Australia | 1:04,56 | |
5 | David Leblanc | Francja | |||
24. | 4 | Tsai Hsin-yen | Chińskie Tajpej | 1:04,58 | |
25. | 4 | Radek Beinhauer | Czechosłowacja | 1:04,61 | |
26. | 3 | Yoon Joo-il | Korea Południowa | 1:04,68 | |
27. | 7 | Étienne Dagon | Szwajcaria | 1:04,71 | |
28. | 6 | Alexander Marček | Czechosłowacja | 1:04,95 | |
29. | 8 | Thomas Böhm | Austria | 1:04,96 | |
30. | 5 | Jin Fu | Chiny | 1:05,02 | |
31. | 8 | Cameron Grant | Kanada | 1:05,10 | |
32. | 4 | Joaquín Fernández | Hiszpania | 1:05,19 | |
33. | 3 | Sidney Appelboom | Belgia | 1:05,21 | |
34. | 4 | Gary O’Toole | Irlandia | 1:05,34 | |
35. | 3 | Javier Careaga | Meksyk | 1:05,37 | |
36. | 5 | Cédric Penicaud | Francja | 1:05,46 | |
37. | 5 | Cícero Tortelli | Brazylia | 1:05,50 | |
38. | 6 | Jan-Erick Olsen | Norwegia | 1:05,54 | |
39. | 4 | Anthony Beks | Nowa Zelandia | 1:05,65 | |
40. | 2 | Alexandre Yokochi | Portugalia | 1:05,68 | |
41. | 2 | Ng Yue Meng | Singapur | 1:05,87 | |
42. | 5 | Eyal Stigman | Izrael | 1:05,92 | |
43. | 4 | Sergio López Miró | Hiszpania | 1:06,08 | |
44. | 3 | Wirmandi Sugriat | Indonezja | 1:06,22 | |
45. | 3 | Luc Van de Vondel | Belgia | 1:06,24 | |
46. | 4 | Richard Lockhart | Nowa Zelandia | 1:06,27 | |
47. | 4 | Nikolaos Fokianos | Grecja | 1:06,30 | |
48. | 2 | Lars Sørensen | Dania | 1:06,48 | |
49. | 3 | Manuel Gutiérrez | Panama | 1:06,73 | |
50. | 3 | Patrick Concepcion | Filipiny | 1:06,74 | |
51. | 2 | Arnþór Ragnarsson | Islandia | 1:07,93 | |
52. | 2 | Watt Kam Sing | Hongkong | 1:08,03 | |
53. | 3 | Victor Ruberry | Bermudy | 1:09,49 | |
54. | 2 | Quách Hoài Nam | Wietnam | 1:10,90 | |
55. | 2 | Kraig Singleton | Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych | 1:11,68 | |
56. | 1 | Michele Piva | San Marino | 1:13,94 | |
57. | 1 | Amine El-Domyati | Liban | 1:14,40 | |
58. | 2 | Bazlur Mohamed Rahman | Bangladesz | 1:14,97 | |
59. | 1 | Gaspar Fragata | Angola | 1:16,18 | |
60. | 1 | Obaid Al-Rumaithi | Zjednoczone Emiraty Arabskie | 1:17,01 | |
61. | 1 | Vivaldo Fernandes | Angola | 1:17,98 | |
62 ! | 1 | Trevor Ncala | Suazi | 9:99,99 ! | DNS |
Swim-off
Miejsce | Tor | Zawodnik | Państwo | Czas | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|
1. | 4 | Ronald Dekker | Holandia | 1:02,63 | Q, WD |
2. | 5 | Tamás Debnár | Węgry | 1:03,68 | Q |
Finały
Finał B
Miejsce | Tor | Zawodnik | Państwo | Czas | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|
1. | 5 | Aleksiej Matwiejew | ZSRR | 1:03,01 | |
2. | 4 | Ronald Dekker | Holandia | 1:03,22 | |
3. | 6 | Mark Warnecke | RFN | 1:03,40 | |
4. | 3 | Alexander Mayer | RFN | 1:03,85 | |
5. | 7 | Hironobu Nagahata | Japonia | 1:03,89 | |
6. | 2 | Petri Suominen | Finlandia | 1:04,04 | |
7. | 1 | Daniel Watters | Stany Zjednoczone | 1:04,17 | |
8. | 8 | Chen Jianhong | Chiny | 1:04,72 |
Finał A
Miejsce | Tor | Zawodnik | Państwo | Czas | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|
1 ! | 4 | Adrian Moorhouse | Wielka Brytania | 1:02,04 | |
2 ! | 6 | Károly Güttler | Węgry | 1:02,05 | |
3 ! | 3 | Dmitrij Wołkow | ZSRR | 1:02,20 | |
4. | 5 | Victor Davis | Kanada | 1:02,38 | |
5. | 8 | Tamás Debnár | Węgry | 1:02,50 | |
6. | 1 | Richard Schroeder | Stany Zjednoczone | 1:02,55 | |
7. | 2 | Gianni Minervini | Włochy | 1:02,93 | |
8. | 7 | Christian Poswiat | NRD | 1:03,43 |
Przypisy
- p
- d
- e