2021 European Shooting Championships
2021 European Championships | |
---|---|
Location | Osijek, Croatia |
Dates | 22 May – 5 June 2021 |
← Italy 2019 2023 → |
The 2021 European Shooting Championships were held from 22 May to 5 June 2021 in Osijek, Croatia.[1][2][3] 1,473 athletes from 52 countries competed.[4]
The championship was originally scheduled to only include events for shotgun, cartridge rifle and pistol. Lohja in Finland was scheduled to host the European 10metre event championships for air rifle, air pistol and running target in February. However, travel restrictions from the COVID pandemic prevented this event from running. The 10m events were hosted in Osijek.[5]
Schedule
● | Finals |
May / June | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | Total |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Rifle | 2 | 3 | 2 | 3 | 3 | 2 | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 3 | 31 | |
Pistol | 2 | 3 | 3 | 2 | 1 | 1 | 2 | 1 | 5 | 1 | 1 | 1 | 1 | 3 | 27 | |
Shotgun | 2 | 4 | 2 | 2 | 2 | 4 | 2 | 2 | 4 | 24 | ||||||
Total | 4 | 6 | 5 | 5 | 6 | 7 | 5 | 5 | 7 | 2 | 3 | 7 | 5 | 5 | 10 | 82 |
Cumulative Total | 4 | 10 | 15 | 20 | 26 | 33 | 38 | 43 | 50 | 52 | 55 | 62 | 67 | 72 | 82 | 82 |
Events
Age: 46 events in seniors and 36 events in juniors.
Number: 43 individual events and 39 team events.
Due to the low number of entries, some events was a Grand Prix and didn't count as an event for the European Championship and not counted in medal table.
Number | Gun | Events | Details |
---|---|---|---|
1 | Rifle | 31 | 20 S + 11 J / 18 I + 15 T |
2 | Pistol | 27 | 14 S + 13 J / 15 I + 12 T |
3 | Shotgun | 24 | 12 S + 12 J / 12 I + 12 T |
Total | Shooting | 82 | 46 S + 36 J / 45 I + 39 T |
Key: S=Senior, J=Junior / I=Individual, T=Team
Olympic Qualification
16 Tokyo olympic quota places in following events (Shooting at the 2020 Summer Olympics):
- 10m Air Rifle Women and Men (2+2)
- 10m Air Pistol Women and Men (1+1)
- 25m Rapid Fire Pistol Men (1)
- 25m Sport Pistol Women (1)
- 50m Rifle 3x40 Women and Men (1+1)
- Trap Women and Men (1+1)
- Skeet Women and Men (2+2)
Athletes
10 m events: 52 countries, 577 athletes, 1194 starts.
25m, 50m, 300m and shotgun events: 49 countries, 896 athletes, 1929 starts.
Total: 52 countries, 1473 athletes, 3123 starts.
Medal table
73 events counted on medal table consist of 37 Individual and 36 Team events. Results Book:[7][8]
* Host nation (Croatia)
Rank | Nation | Gold | Silver | Bronze | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Russia | 18 | 15 | 13 | 46 |
2 | Italy | 16 | 12 | 7 | 35 |
3 | France | 5 | 0 | 4 | 9 |
4 | Switzerland | 4 | 2 | 2 | 8 |
5 | Austria | 3 | 5 | 2 | 10 |
6 | Ukraine | 3 | 4 | 1 | 8 |
7 | Hungary | 3 | 3 | 6 | 12 |
8 | Germany | 3 | 1 | 1 | 5 |
9 | Spain | 2 | 3 | 4 | 9 |
10 | Norway | 2 | 3 | 2 | 7 |
11 | Belarus | 2 | 2 | 3 | 7 |
12 | Great Britain | 2 | 1 | 3 | 6 |
13 | Slovakia | 2 | 0 | 2 | 4 |
14 | Estonia | 2 | 0 | 0 | 2 |
15 | Poland | 1 | 4 | 1 | 6 |
16 | Cyprus | 1 | 3 | 1 | 5 |
17 | Czech Republic | 1 | 2 | 5 | 8 |
18 | Croatia* | 1 | 1 | 3 | 5 |
19 | Denmark | 1 | 1 | 0 | 2 |
Sweden | 1 | 1 | 0 | 2 | |
21 | Serbia | 0 | 4 | 1 | 5 |
22 | Slovenia | 0 | 1 | 3 | 4 |
23 | Portugal | 0 | 1 | 1 | 2 |
Turkey | 0 | 1 | 1 | 2 | |
25 | Belgium | 0 | 1 | 0 | 1 |
Bulgaria | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Israel | 0 | 1 | 0 | 1 | |
28 | Finland | 0 | 0 | 3 | 3 |
29 | Romania | 0 | 0 | 2 | 2 |
30 | Azerbaijan | 0 | 0 | 1 | 1 |
Latvia | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Totals (31 entries) | 73 | 73 | 73 | 219 |
Results
Men's Senior events
Women's Senior events
Senior Open events
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
25 m Standard Pistol | Matěj Rampula Czech Republic | Oskar Miliwek Poland | Artem Chernousov Russia |
25 m Center Fire Pistol | Peeter Olesk Estonia | Oskar Miliwek Poland | Ruslan Lunev Azerbaijan |
50 m Rifle Prone | Henrik Larsen Norway | Rebecca Köck Austria | Aliaksandra Dmitrieva Belarus |
300 m Standard Rifle | Gernot Rumpler Austria | Bernhard Pickl Austria | Tomasz Bartnik Poland |
50 m Pistol | Oleh Omelchuk Ukraine | Damir Mikec Serbia | Viktor Bankin Ukraine |
Double Trap | Anton Glasnović Croatia | Andrea Vescovi Italy | Alessandro Chianese Italy |
Mixed Senior events
Men's Junior events
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
10 m Air Pistol | Federico Maldini Italy | Ivan Kazak Belarus | Martín Freije Spain |
10 m Air Pistol Team | Belarus Ivan Kazak Uladzislau Dzemesh Mikita Kavalionak | Ukraine Maksym Klimas Danylo Miklukho Roman Kopiika | Slovakia Lukáš Filip Marek Copák Jerguš Vengríni |
25 m Pistol | Federico Maldini Italy | Nikita Mann Russia | Daniels Vilciņš Latvia |
25 m Rapid Fire Pistol | Nikita Mann Russia | Dmitrii Maliukov Russia | Michele Palella Italy |
10 m Air Rifle | Danilo Sollazzo Italy | Marko Ivanović Serbia | Jesús Oviedo Spain |
10 m Air Rifle Team | Russia Evgenii Potapov Igor Skuratov Matvei Potapov | Spain Jesús Oviedo Jorge Estévez Juan Cecilia | Italy Danilo Sollazzo Agustin Martin Petrini Michele Bernardi |
50 m Rifle 3 Positions | Soma Hammerl Hungary | Matvei Potapov Russia | Nikita Turanov Russia |
50 m Rifle 3 Positions Team | Russia Matvei Potapov Igor Skuratov Nikita Turanov | Hungary Viktor Kiss Ferenc Török Soma Hammerl | Croatia Luka Jambreuš Josip Sikavica Tvrtko Vrčić |
Trap | Kirill Bagrov Russia | Lorenzo Franquillo Italy | Andrés García Spain |
Trap Team | Spain Javier Martínez Fuster Andrés García Juan Antonio García | Italy Lorenzo Franquillo Alberto Facci Edoardo Antonioli | Finland Juho Mäkelä Kaarlo Hoppu Juho Montonen |
Skeet | Cristian Ghilli Italy | Kleanthis Varnavides Cyprus | Petros Englezoudis Cyprus |
Skeet Team | Italy Cristian Ghilli Francesco Bernardini Giammarco Tuzi | Cyprus Kleanthis Varnavides Sotiris Andreou Petros Englezoudis | Great Britain Mitchell Brooker-Smith Arran Eccleston Oliver Harrison |
Women's Junior events
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
10 m Air Pistol | Margherita Veccaro Italy | Vasilisa Naumava Belarus | Anna Asomchik Russia |
10 m Air Pistol Team | Italy Brunella Aria Alessandra Fair Margherita Veccaro | Turkey Şimal Yılmaz Yasemin Beyza Yılmaz Ilayda Nur Çürük | Hungary Sára Ráhel Fábián Viktória Berde Réka Ozsváth |
25 m Pistol | Margherita Veccaro Italy | Albina Bevz Russia | Miriam Jako Hungary |
25 m Pistol Team | Russia Albina Bevz Ekaterina Chikanova [Wikidata] Daria Litau | Ukraine Viliena Bevz Yana Chuchmarova Nadiia Shamanova | Hungary Sára Ráhel Fábián Miriam Jako Tuende Szakacs |
10 m Air Rifle | Julia Piotrowska Poland | Eszter Mészáros Hungary | Alina Khizbullina Russia |
10 m Air Rifle Team | Russia Aigul Khabibullina Violetta Odinaeva Alina Khizbullina | Spain Helena Arias Zahra González Inés Martinón | Hungary Eszter Mészáros Gitta Bajos Anna Tóth |
50 m Rifle 3 Positions | Eszter Mészáros Hungary | Helena Arias Spain | Alina Khizbullina Russia |
50 m Rifle 3 Positions Team | Italy Paola Paravati Virginia Lepri Sofia Benetti | Switzerland Jennifer Kocher Marta Szabo Bouza Sandra Arnold | Czech Republic Katerina Štefanková Sara Karasová Veronika Blažíčková |
Trap | Lucy Hall Great Britain | Maria Inês Coelho de Barros Portugal | Zina Hrdličková Czech Republic |
Trap Team | Russia Serafima Tarasenko Alina Akhatova Polina Kniazeva | Italy Giorgia Lenticchia Sofia Littame Gaia Ragazzini | Czech Republic Zina Hrdličková Tereza Závišková Lea Kučerová |
Skeet | Sara Bongini Italy | Arina Kuznetsova Russia | Daria Lekomtseva Russia |
Skeet Team | Russia Anna Zhadnova Arina Kuznetsova Daria Lekomtseva | Italy Giada Longhi Damiana Paolacci Sara Bongini | Slovakia Dominika Buzášová Miroslava Hocková Adela Supeková |
Junior Open events
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
25 m Standard Pistol | Nikita Mann Russia | Aleksei Iarichin Russia | Dmitrii Maliukov Russia |
50 m Rifle Prone | Katrin Smirnova Estonia | Michał Chojnowski Poland | Veronika Blažíčková Czech Republic |
Mixed Junior events
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
10 m Air Pistol Mixed Team | Belarus Aliaksandra Piatrova Uladzislau Dzemesh | Italy Margherita Veccaro Federico Maldini | Belarus Vasilisa Naumava Ivan Kazak |
25 m Rapid Fire Pistol Mixed Team[9] | Russia Nikita Mann Ekaterina Chikanova [Wikidata] | Russia Aleksei Iarichin Albina Bevz | not awarded |
10 m Air Rifle Mixed Team | Spain Helena Arias Jesús Oviedo | Italy Virginia Lepri Agustin Martin Petrini | Russia Aigul Khabibullina Evgenii Potapov |
50 m Rifle 3 Positions Mixed Team | Russia Igor Skuratov Alina Khizbullina | Hungary Eszter Dénes Soma Hammerl | Hungary Eszter Mészáros Viktor Kiss |
Trap Mixed Team | Italy Giorgia Lenticchia Lorenzo Franquillo | Croatia Natali Banko Matej Vucoić | Great Britain Lucy Hall Thomas Betts |
Skeet Mixed Team | Italy Sara Bongini Cristian Ghilli | Russia Artem Glotov Arina Kuznetsova | Romania Etienne Islai Raveca Islai |
See also
References
- ^ "ISSF - International Shooting Sport Federation - issf-sports.org". www.issf-sports.org. Retrieved 21 March 2023.
- ^ "European Championship 10m/25m/50m/300m/Shotgun Osijek".
- ^ "ISSF - International Shooting Sport Federation - issf-sports.org". www.issf-sports.org. Retrieved 21 March 2023.
- ^ "Team Russian Federation was superior in Air Rifle Team Women".
- ^ Geoff Berkeley (16 January 2021). "Croatia to stage combined European Shooting Championships ahead of Tokyo 2020". Inside the Games. Dunsar Media Company. Archived from the original on 16 January 2021. Retrieved 22 January 2024.
- ^ Final schedule
- ^ a b "European Shooting Confederation".
- ^ "Archived copy" (PDF). Archived from the original (PDF) on 5 June 2021. Retrieved 5 June 2021.
{{cite web}}
: CS1 maint: archived copy as title (link) - ^ Due to the low number of entries, the event was a Grand Prix and didn't count as an event for the European Championship
External links
- Results book
- Archived
- v
- t
- e
- 1984
- 1986
- 1988
- 1990
- 1992
- 1994
- 1996
- 1998
- 2000
- 2004
- 2008
- 2012
- 2016
2020
- 1967
- 1972
- 1976
- 1980
- 1983
- 1987
- 1991
- 1995
- 1999
- 2003
- 2007
- 2011
- 2015
- 2019