Llista de medallistes olímpics de bàsquet
Aquesta és una llista dels medallistes olímpics de bàsquet:
Medallistes
Categoria masculina
Edició | Or | Argent | Bronze |
1936 Berlín | Estats Units Sam Balter Ralph Bishop Joe Fortenberry Tex Gibbons Francis Johnson Carl Knowles Frank Lubin Art Mollner Donald Piper Jack Ragland Willard Schmidt Carl Shy Duane Swanson Bill Wheatley | Canadà Gordon Aitchison Ian Allison Art Chapman Chuck Chapman Edward Dawson Irving Meretsky Doug Peden James Stewart Malcolm Wiseman | Mèxic Carlos Borja Hugo Borja Rodolfo Choperena Luis de la Vega Raúl Fernández Andrés Gómez Silvio Hernández Francisco Martínez Jesús Olmos José Pamplona Greer Skousen |
1948 Londres | Estats Units Cliff Barker Don Barksdale Ralph Beard Lew Beck Vince Boryla Gordon Carpenter Alex Groza Wah Wah Jones Bob Kurland Ray Lumpp Robert Pitts Jesse Renick Jackie Robinson Kenny Rollins | França André Barrais Michel Bonnevie André Buffière René Chocat René Dérency Maurice Desaymonnet André Even Maurice Girardot Fernand Guillou Raymond Offner Jacques Perrier Yvan Quénin Lucien Rebuffic Pierre Thiolon | Brasil Algodão João Bráz Ruy de Freitas Marcus Vinícius Dias Affonso Évora Alexandre Gemignani Alfredo da Motta Alberto Marson Nilton Pacheco Massinet Sorcinelli |
1952 Hèlsinki | Estats Units Ron Bontemps Mark Freiberger Wayne Glasgow Charlie Hoag Bill Hougland John Keller Dean Kelley Bob Kenney Bob Kurland Bill Lienhard Clyde Lovellette Frank McCabe Dan Pippin Howie Williams | Unió Soviètica Stepas Butautas Nodar Dzhordzhikiya Anatoly Konev Otar Korkiya Heino Kruus Ilmar Kullam Justinas Lagunavičius Joann Lõssov Aleksandr Moiseyev Yuri Ozerov Kazys Petkevičius Stasys Stonkus Maigonis Valdmanis Víktor Vlasov | Uruguai Martín Acosta y Lara Enrique Baliño Victorio Cieslinskas Héctor Costa Nelson Demarco Héctor García Otero Tabaré Larre Borges Adesio Lombardo Roberto Lovera Sergio Matto Wilfredo Peláez Carlos Roselló |
1956 Melbourne | Estats Units K.C. Jones Burdette Haldorson Carl Cain Gilbert Ford Richard Boushka James Walsh Charles Darling Bill Evans Bill Hougland Robert Jeangerard Bill Russell Ronald Tomsic | Unió Soviètica Arkadi Bochkaryov Maigonis Valdmanis Víktor Zubkov Jānis Krūmiņš Algirdas Lauritėnas Valdis Muižnieks Yuri Ozerov Kazys Petkevičius Michail Semyonov Stasys Stonkus Michail Studenezki Vladimir Torban | Uruguai Carlos Blixen Ramiro Cortes Héctor Costa Nelson Chelle Nelson Demarco Héctor García Otero Carlos González Sergio Matto Oscar Moglia Raúl Mera Ariel Olascoaga Milton Scarón |
1960 Roma | Estats Units Jay Arnette Walt Bellamy Bob Boozer Terry Dischinger Burdette Haldorson Darrall Imhoff Allen Kelley Lester Lane Jerry Lucas Oscar Robertson Adrian Smith Jerry West | Unió Soviètica Yury Komeyev Jānis Krūmiņš Guram Minaschvili Valdis Muižnieks Cesars Ozers Aleksandr Petrov Michail Semyonov Vladimir Ugrekelidze Maigonis Valdmanis Albert Valtin Gennadi Volnov Víktor Zubkov | Brasil Edson dos Santos Moyses Blas Waldemar Blatkauskas Algodão Carmo de Souza Carlos Domingos Massoni Waldyr Boccardo Wlamir Marques Amaury Pasos Fernando Pereira Antonio Sucar Jatyr Schall |
1964 Tòquio | Estats Units Jim Barnes Bill Bradley Larry Brown Joe Caldwell Mel Counts Dick Davies Walt Hazzard Lucious Jackson John McCaffrey Jeff Mullins Jerome Shipp George Wilson | Unió Soviètica Armenak Alachachian Nikolai Baglei Vyacheslav Chrynin Juris Kalnins Yury Korneyev Jānis Krūmiņš Jaak Lipso Levan Mosechvili Valdis Muižnieks Aleksandr Petrov Aleksandr Travin Gennadi Volnov | Brasil Edson dos Santos Friedrich Braun Carmo de Souza Carlos Domingos Massoni Wlamir Marques Victor Mirshawka Amaury Pasos Ubiratan Pereira Maciel Antonio Sucar Jatyr Eduardo Schall José Edvar Simoes Sergio de Toledo |
1968 Ciutat de Mèxic | Estats Units Michael Barrett John Clawson Donald Dee Calvin Fowler Spencer Haywood Bill Hosket Jim King Glynn Saulters Charles Scott Michael Silliman Ken Spain Joseph White | Iugoslàvia Dragutin Čermak Krešimir Ćosić Vladimir Cvetković Ivo Daneu Radivoj Korać Trajko Rajković Zoran Maroević Dragoslav Ražnjatović Petar Skansi Damir Solman Nikola Plećaš Aljoša Zorga | Unió Soviètica Anatoli Polivoda Anatoli Krikun Vadim Kapranov Vladímir Andréiev Sergei Kovalenko Modestas Paulauskas Jaak Lipso Gennadi Volnov Priit Tomson Zurab Sakandelidze Yury Selichov Serguei Belov |
1972 Múnic | Unió Soviètica Anatoli Polivoda Modestas Paulauskas Zurab Sakandelidze A. Zharmukhamedov Aleksandr Boloshev Ivan Edeshko Serguei Belov Mikheil Korkiya Ivan Dvorny Gennadi Volnov Alexander Belov Sergei Kovalenko | Estats Units Kenneth Davis Doug Collins Tom Henderson Mike Bantom Bobby Jones Dwight Jones James Forbes Jim Brewer Tom Burleson Tom McMillen Kevin Joyce Ed Ratleff | Cuba Juan Domecq Ruperto Herrera Juan Roca Pedro Chappé Miguel Pozo Rafael Canizares Conrado Perez Miguel Calderon Tomas Herrera Oscar Varona Alejandro Urgelles Franklin Standard |
1976 Mont-real | Estats Units Phil Ford Steve Sheppard Adrian Dantley Walter Davis Quinn Buckner Ernie Grunfeld Kenneth Carr Scott May Tate Armstrong Tom LaGarde Phil Hubbard Mitch Kupchak | Iugoslàvia Blagoje Georgijevski Dragan Kićanović Vinko Jelovac Rajko Žižic Željko Jerkov Andro Knego Zoran Slavnić Krešimir Ćosić Damir Solman Žarko Varajić Dražen Dalipagić Mirza Delibašić | Unió Soviètica Vladimir Arsamaskov Aleksandr Salnikov Valeri Miloserdov A. Zharmukhamedov Andrei Makeyev Ivan Edeshko Serguei Belov Vladimir Tkachenko Anatoli Myshkin Mikheil Korkiya Alexander Belov Vladimir Zhigily |
1980 Moscou | Iugoslàvia Andro Knego Dragan Kićanović Rajko Žižic Mihovil Nakić Željko Jerkov Branko Skroce Zoran Slavnić Krešimir Ćosić Ratko Radovanović Duje Krstulović Dražen Dalipagić Mirza Delibašić | Itàlia Romeo Sacchetti Roberto Brunamonti Michael Silvester Enrico Gilardi Fabrizio Della Fiori Marco Solfrini Marco Bonamico Dino Meneghin Renato Villalta Renzo Vecchiato Pierluigi Marzorati Pietro Generali | Unió Soviètica Stanislav Eremin Valeri Miloserdov Sergei Tarakanov Aleksandr Salnikov Andrei Lopatov Nikolai Derugin Serguei Belov Vladimir Tkachenko Anatoli Myshkin Sergėjus Jovaiša Alexander Belostenny Vladimir Zhigily |
1984 Los Angeles | Estats Units Steve Alford Leon Wood Patrick Ewing Vern Fleming Alvin Robertson Michael Jordan Joe Kleine Jon Koncak Wayman Tisdale Chris Mullin Sam Perkins Jeffrey Turner | Espanya José Manuel Beiran José Luis Llorente Fernando Arcega Josep Maria Margall Andrés Jiménez Fernando Romay Fernando Martín Juan Antonio Corbalán Ignacio Solozábal Juan Domingo de la Cruz Juan López Iturriaga Juan Antonio San Epifanio | Iugoslàvia Dražen Petrović Aleksandar Petrović Nebojša Zorkić Rajko Žižic Ivan Sunara Emir Mutapčić Sabit Hadžić Andro Knego Ratko Radovanović Mihovil Nakić-Vojnović Dražen Dalipagić Branko Vukićević |
1988 Seül | Unió Soviètica Aleksandr Volkov Tiit Sokk Sergei Tarakanov Šarūnas Marčiulionis Igors Miglinieks Valeri Tichonenko Rimas Kurtinaitis Arvydas Sabonis Víktor Pankrashin Valdemaras Chomičius Alexander Belostenny Valery Goborov | Iugoslàvia Dražen Petrović Zdravko Radulović Zoran Čutura Toni Kukoč Žarko Paspalj Željko Obradović Jure Zdovc Stojko Vranković Vlade Divac Franjo Arapović Dino Rađa Danko Cvjetičanin | Estats Units Mitch Richmond Charles E. Smith Charles D. Smith Bimbo Coles Jeff Grayer Willie Anderson Stacey Augmon Dan Majerle Danny Manning J. R. Reid David Robinson Hersey Hawkins |
1992 Barcelona | Estats Units Charles Barkley Larry Bird Clyde Drexler Patrick Ewing Magic Johnson Michael Jordan Christian Laettner Karl Malone Chris Mullin Scottie Pippen David Robinson John Stockton | Croàcia Vladan Alanović Franjo Arapović Danko Cvjetičanin Alan Gregov Arijan Komazec Toni Kukoč Aramis Naglić Velimir Perasović Dražen Petrović Dino Rađa Žan Tabak Stojko Vranković | Lituània Romanas Brazdauskis Valdemaras Chomičius Darius Dimavičius Gintaras Einikis Sergėjus Jovaiša Artūras Karnišovas Gintaras Krapikas Rimas Kurtinaitis Šarūnas Marčiulionis Alvydas Pazdrazdis Arvydas Sabonis Arūnas Visockas |
1996 Atlanta | Estats Units Charles Barkley Grant Hill Anfernee Hardaway David Robinson Scottie Pippen Mitch Richmond Reggie Miller Karl Malone John Stockton Shaquille O'Neal Gary Payton Hakeem Olajuwon | Iugoslàvia Miroslav Berić Dejan Bodiroga Predrag Danilović Vlade Divac Aleksandar Đorđević Nikola Lončar Saša Obradović Žarko Paspalj Željko Rebrača Zoran Savić Dejan Tomašević Milenko Topić | Lituània Gintaras Einikis Andrius Jurkūnas Artūras Karnišovas Rimas Kurtinaitis Darius Lukminas Šarūnas Marčiulionis Tomas Pačėsas Arvydas Sabonis Saulius Štombergas Rytis Vaišvila Eurelijus Žukauskas Mindaugas Žukauskas |
2000 Sydney | Estats Units Shareef Abdur-Rahim Ray Allen Vin Baker Vince Carter Kevin Garnett Tim Hardaway Allan Houston Jason Kidd Antonio McDyess Alonzo Mourning Gary Payton Steve Smith | França Jim Bilba Yann Bonato Makan Dioumassi Laurent Foirest Thierry Gadou Cyril Julian Crawford Palmer Antoine Rigaudeau Stéphane Risacher Laurent Sciarra Moustapha Sonko Frédéric Weis | Lituània Dainius Adomaitis Gintaras Einikis Audrius Giedraitis Šarūnas Jasikevičius Kęstutis Marčiulionis Darius Maskoliūnas Tomas Masiulis Ramūnas Šiškauskas Darius Songaila Saulius Štombergas Mindaugas Timinskas Eurelijus Žukauskas |
2004 Atenes | Argentina Carlos Delfino Gabriel Fernández Emanuel Ginóbili Leonardo Gutierrez Wálter Herrmann Alejandro Montecchia Andrés Nocioni Fabricio Oberto Pepe Sánchez Luis Scola Hugo Sconochini Rubén Wolkowyski | Itàlia Gianluca Basile Massimo Bulleri Roberto Chiacig Giacomo Galanda Luca Garri Denis Marconato Michele Mian Gianmarco Pozzecco Nikola Radulović Alex Righetti Rodolfo Rombaldoni Matteo Soragna | Estats Units Carmelo Anthony Carlos Boozer Tim Duncan Allen Iverson LeBron James Richard Jefferson Stephon Marbury Shawn Marion Lamar Odom Emeka Okafor Amare Stoudemire Dwyane Wade |
2008 Pequín | Estats Units Carlos Boozer Jason Kidd LeBron James Deron Williams Michael Redd Dwyane Wade Kobe Bryant Dwight Howard Chris Bosh Chris Paul Tayshaun Prince Carmelo Anthony | Espanya Pau Gasol Rudy Fernández Ricky Rubio Juan Carlos Navarro José Calderón Felipe Reyes Carlos Jiménez Raül López Berni Rodríguez Marc Gasol Àlex Mumbrú Jorge Garbajosa | Argentina Carlos Delfino Manu Ginóbili Román González Leonardo Gutiérrez Juan Pedro Gutiérrez Federico Kammerichs Andrés Nocioni Fabricio Oberto Antonio Porta Pablo Prigioni Paolo Quinteros Luis Scola |
2012 Londres | Estats Units Tyson Chandler Kevin Durant LeBron James Russell Westbrook Deron Williams Andre Iguodala Kobe Bryant Kevin Love James Harden Chris Paul Anthony Davis Carmelo Anthony | Espanya Pau Gasol Rudy Fernández Sergio Rodríguez Juan Carlos Navarro José Calderón Felipe Reyes Víctor Claver Fernando San Emeterio Sergio Llull Marc Gasol Serge Ibaka Víctor Sada | Rússia Alexey Shved Timofei Mozgov Sergey Karasev Vitali Fridzon Aleksandr Kaun Evgeny Voronov Víktor Khryapa Semyon Antónov Sergei Monia Dmitri Khvostov Anton Ponkraixov Andrei Kirilenko |
2016 Rio de Janeiro | Estats Units Jimmy Butler Kevin Durant DeAndre Jordan Kyle Lowry Harrison Barnes DeMar DeRozan Kyrie Irving Klay Thompson DeMarcus Cousins Paul George Draymond Green Carmelo Anthony | Sèrbia Miloš Teodosić Marko Simonović Bogdan Bogdanović Stefan Marković Nikola Kalinić Nemanja Nedović Stefan Birčević Miroslav Raduljica Nikola Jokić Vladimir Štimac Stefan Jović Milan Mačvan | Espanya Pau Gasol Rudy Fernández Sergio Rodríguez Gómez Juan Carlos Navarro José Manuel Calderón Felipe Reyes Víctor Claver Willy Hernangómez Álex Abrines Sergio Llull Nikola Mirotić Ricky Rubio |
Categoria femenina
Edició | Or | Argent | Bronze |
1976 Mont-real | Unió Soviètica Olga Barysheva Tamara Daunienė Natalya Klimova Tatyana Ovechkina Angelė Rupšienė Nadezhda Shuvayeva Nadejda Zakhàrova Uljana Semjonova Raïssa Kurviakova Nelli Feryabnikova Olga Sukharnova Tatiana Zakharova-Nadirova | Estats Units Cindy Brogdon Susan Rojcewicz Ann Meyers Lusia Harris Nancy Dunkle Charlotte Lewis Nancy Lieberman Gail Marquis Patricia Roberts Mary Anne O’Connor Patricia Head Julienne Simpson | Bulgària Krasimira Bogdanova Diana Dilova Krasimira Gyurova Penka Metodieva Snezhana Mikhaylova Girgina Skerlatova Mariya Stoyanova Margarita Shtarkelova Petkana Makaveeva Nadka Golcheva Penka Stoyanova Todorka Yordanova |
1980 Moscou | Unió Soviètica Olga Barysheva Tatyana Ivinskaya Nelli Feryabnikova Vida Beselienė Tatyana Ovechkina Angelė Rupšienė Lyubov Sharmay Uljana Semjonova Tatiana Zakharova-Nadirova Olga Sukharnova Nadezhda Shuvayeva Lyudmila Rogozhina | Bulgària Krasimira Bogdanova Vanya Dermendzhieva Silviya Germanova Petkana Makaveeva Nadka Golcheva Penka Stoyanova Evladiya Slavcheva Kostadinka Radkova Snezhana Mikhaylova Angelina Mikhaylova Penka Metodieva Diana Dilova | Iugoslàvia Vera Đurašković Mersada Bećirspahić Jelica Komnenović Mira Bjedov Vukica Mitić Sanja Ožegović Sofija Pekić Marija Tonković Zorica Đurković Vesna Despotović Biljana Majstorović Jasmina Perazić |
1984 Los Angeles | Estats Units Teresa Edwards Lea Henry Lynette Woodard Anne Donovan Cathy Boswell Cheryl Miller Janice Lawrence Cindy Noble Kim Mulkey Denise Curry Pamela McGee Carol Menken-Schaudt | Corea del Sud Aei-Young Choi Eun-Sook Kim Hyung-Sook Lee Kyung-Hee Choi Mi-Ja Lee Kyung-Ja Moon Hwa-Soon Kim Myung-Hee Jeong Young-Hee Kim Jung-A Sung Chan-Sook Park | R.P. de la Xina Chen Yuefang Li Xiaoqin Ba Yan Song Xiaobo Qui Chen Wang Jun Xiu Lijuan Zheng Haixia Cong Xuedi Zhang Hui Liu Qing Zhang Yueqin |
1988 Seül | Estats Units Teresa Edwards Kamie Ethridge Cynthia Brown Anne Donovan Teresa Weatherspoon Bridgette Gordon Vicky Bullett Andrea Lloyd Katrina McClain Jennifer Gillom Cynthia Cooper Suzanne McConnell | Iugoslàvia Stojna Vangelovska Mara Lakić Zana Lelas Eleonora Wild Kornelija Kvesić Danira Nakić Slađana Golić Polona Dornik Razija Mujanović Vesna Bajkuša Aselija Arbutina Bojana Milošević | Unió Soviètica Olga Buryakina Yelena Khudashova Vitalija Tuomaitė Olga Yakovleva Galina Savitskaya Aleksandra Leonova Olga Yevkova Irina Sumnikova Irina Minkh Irina Gerlits Olesya Barel Natalya Zasulskaya |
1992 Barcelona | Equip Unificat Elen Bunatyants Irina Sumnikova Marina Tkachenko Irina Minkh Irina Gerlits Svetlana Zaboluyeva Natalya Zasulskaya Yelena Zhirko Yelena Tornikidu Yelena Shvaybovich Yelena Khudashova Yelena Baranova | R.P. de la Xina Cong Xuedi He Jun Li Dongmei Li Xin Liu Jun Liu Qing Peng Ping Wang Fang Zhan Shuping Zheng Dongmei Zheng Haixia | Estats Units Vicky Bullett Daedra Charles Cynthia Cooper Clarissa Davis Medina Dixon Teresa Edwards Tammy Jackson Carolyn Jones Katrina McClain Suzanne McConnell Vickie Orr Teresa Weatherspoon |
1996 Atlanta | Estats Units Jennifer Azzi Ruthie Bolton Teresa Edwards Venus Lacy Lisa Leslie Rebecca Lobo Katrina McClain Nikki McCray Carla McGhee Dawn Staley Katy Steding Sheryl Swoopes | Brasil Roseli Gustavo Marta Sobral Silvinha Alessandra Oliveira Cintia Santos Claudia Maria Pastor Hortência Marcari Adriana Santos Maria Angelica Janeth Arcain Maria Paula Silva Leila Sobral | Austràlia Robyn Maher Rachael Sporn Michele Timms Michelle Brogan Trisha Fallon Allison Cook Carla Boyd Sandy Brondello Shelley Sandie Fiona Robinson Michelle Chandler |
2000 Sydney | Estats Units Teresa Edwards Yolanda Griffith Chamique Holdsclaw Ruthie Bolton Lisa Leslie Nikki McCray DeLisha Milton-Jones Katie Smith Dawn Staley Sheryl Swoopes Natalie Williams Kara Wolters | Austràlia Carla Boyd Sandy Brondello Trisha Fallon Michelle Griffiths Kristi Harrower Jo Hill Lauren Jackson Annie La Fleur Shelley Sandie Rachael Sporn Michele Timms Jennifer Whittle | Brasil Janeth Arcain Ilisaine Karin David Lilian Cristin Concalves Helen Luz Silvinha Cláudia das Neves Alessandra Oliveira Adriana Moisés Pinto Adriana Santos Cintia Santos Kelly Santos Marta Sobral |
2004 Atenes | Estats Units Sue Bird Swin Cash Tamika Catchings Yolanda Griffith Shannon Johnson Lisa Leslie Ruth Riley Katie Smith Dawn Staley Sheryl Swoopes Diana Taurasi Tina Thompson | Austràlia Suzy Batkovic Sandy Brondello Trisha Fallon Kristi Harrower Lauren Jackson Natalie Porter Alicia Poto Belinda Snell Rachael Sporn Laura Summerton Penny Taylor Allison Tranquilli | Rússia Anna Arkhipova Olga Arteshina Yelena Baranova Diana Goustilina Maria Kalmykova Elena Karpova Ilona Korstin Irina Osipova Oxana Rakhmatulina Tatiana Shchegoleva Maria Stepanova Natalia Vodopyanova |
2008 Pequín | Estats Units Seimone Augustus Sue Bird Tamika Catchings Sylvia Fowles Kara Lawson Lisa Leslie DeLisha Milton-Jones Candace Parker Cappie Pondexter Katie Smith Diana Taurasi Tina Thompson | Austràlia Erin Phillips Tully Bevilaqua Jennifer Screen Penny Taylor Suzy Batkovic Hollie Grima Kristi Harrower Laura Summerton Belinda Snell Emma Randall Rohanee Cox Lauren Jackson | Rússia Marina Kuzina Oxana Rakhmatulina Natalia Vodopyanova Becky Hammon Marina Karpunina Tatiana Shchegoleva Ilona Korstin Maria Stepanova Yekaterina Lisina Irina Sokolovskaya Svetlana Abrosimova Irina Osipova |
2012 Londres | Estats Units Lindsay Whalen Seimone Augustus Sue Bird Maya Moore Angel McCoughtry Asjha Jones Tamika Catchings Swin Cash Diana Taurasi Sylvia Fowles Tina Charles Candace Parker | França Isabelle Yacoubou Endéné Miyem Clémence Beikes Sandrine Gruda Edwige Lawson-Wade Céline Dumerc Florence Lepron Émilie Gomis Marion Laborde Élodie Godin Emmeline Ndongue Jennifer Digbeu | Austràlia Suzy Batkovic Abby Bishop Liz Cambage Kristi Harrower Lauren Jackson Rachel Jarry Kathleen MacLeod Jenna O'Hea Samantha Richards Jennifer Screen Belinda Snell Laura Summerton |
2016 Rio de Janeiro | Estats Units Lindsay Whalen Seimone Augustus Sue Bird Maya Moore Angel McCoughtry Breanna Stewart Tamika Catchings Elena Delle Donne Diana Taurasi Sylvia Fowles Tina Charles Brittney Griner | Espanya Leticia Romero Laura Nicholls Sílvia Domínguez Alba Torrens Laia Palau Marta Xargay Leonor Rodríguez Lucila Pascua Anna Cruz Laura Quevedo Laura Gil Astou Ndour | Sèrbia Tamara Radočaj Sonja Petrović Saša Čađo Sara Krnjić Nevena Jovanović Jelena Milovanović Dajana Butulija Dragana Stanković Aleksandra Crvendakić Milica Dabović Ana Dabović Danielle Page |
Vegeu també
Enllaços externs
- (anglès) Cercador Olímpic